Odpočívat v kraulu? Ano, jde to.

Nikdy jsem nebyl velký plavec, nikdy jsem neměl ani ambice v plavání cokoli dokázat, nebo se s někým utkat a soutěžit. Vždycky jsem měl ale vodu rád. Bral jsem jí jako prostředek na ochlazení se v letních dnech, zablbnout si s kamarády, s dětma, nebo jenom tak relaxovaně plavat. Jako dítě jsem měl sen se potápět, ale nějak jsem se k tomu nikdy nedostal. Vždycky jsem obdivoval lidi co dělali deep diving, nebo prostě jenom tak plavali kraula… na pohodu. Já to nikdy neuměl. Nikdy jsem se ve vodě nedokázal natolik uvolnit, abych podal nějaký větší výkon a ještě si to užil.

Autor textu: Marek „Hafan“ Mikloš

Marek spokojeně vydýchává po uplavaném kilometru

Občas jsem si zašel na bazén si aktivněji zaplavat, ale většinou jsem skončil u prsou. Když jsem zkusil kraula, tak jsem ho sice uplaval, ale po 25 metrech jsem byl vyřízený jako nikdy. Nechápal jsem, jak někdo může plavat jeden nebo víc kilometrů a pak se v klidu vynořit a odejít domů. Říkal jsem si „no jo, to mají natrénováno, dělají objemy a makají a makají až po půl roce si tělo nějak zvykne a jde to“. Ale i tak mi to nějak nešlo pochopit.

Pak jsem potkal Kubu Běžela, který kromě bojových sportů a všeho možného i plave. Ba co víc, učí plavat. „Prý chytře“, smál jsem se na začátku. Nechal jsem se strhnout jeho entuziasmem a začal s ním chodit do řeky a podstupoval otužování.  Jo, to bylo, je a vždy bude prima. Sice to bude v mém případě chtít ještě nějaký ten rok, dva ale to půjde. To mě baví…cvakat zuby. No jednoho dne jsem se i s přáteli přihlásil na Kubův seminář chytrého plavání. Hodinka teorie, hodinka nácviku mimo bazén, pak bazén.

To bylo někdy začátkem léta 2018. Občas jsem zajel na bazén a zkoušel a zkoušel a zkoušel … a pil vodu z bazénu až mi tekla ušima. A tak nějak jsem na to nebyl připraven a vykašlal jsem se na to.

Letos, v roce 2019 jsem se přihlásil na Kralupský kilometr. Zajímavou akci, která probíhá každoročně jako součást Dnů Kralup. Párkrát jsem si předtím zašel na bazén abych si zopakoval techniku a „nabral nějaký ten objem“. Kilometr jsem dal, i když s velikým vypětím sil, tak jsem se do toho pustil. A? A málem jsem se utopil. V první řadě, plavání v řece je úplně o něčem jiném než plavání v bazénu. V druhé řadě, i pár stupňů celsia níže dělá s tělem veliké divy. A v neposlední řadě, ta spousta vody kolem, vás prostě pohltí a mne osobně sejmula. Takže nakonec z kraula nebylo nic (občas nějakých pár temp) a celý závod jsem víceméně odplaval stylem prsa. Když jsem ale dorazil do cíle, necítil jsem se jako poražený, ale jako někdo, kdo pochopil že voda je přítel. A jako u každého přítele, i s vodou je potřeba se sblížit.

Marek plave na letním koupališti

A tak jsem na začátku tohoto léta začal plus mínus 1-2-3 krát do týdne chodit na bazén (ranní plavání za 30 kč, no nechoď do toho). I když mě to lákalo prostě plavat, první půl hodinu jsem vždy věnoval technice. Připomínal jsem si co mi Kuba na semináři říkal, jak to píše na svém FB, jak mi dal kartičku s radami, na co si dávat pozor a na co se soustředit. Až najednou …

Až najednou dnes ráno, 28. 8. 2019 to přišlo. Já nejenom že plaval tak, že jsem se sám za sebe nestyděl, ale já u toho i odpočíval. Já měl najednou spoustu času se nadechnout, vnímat vodu kolem, vnímat, jak natáčím tělo, jak pokládám ruce do vody, jak mé tělo „plachtí“ vodou jako nůž máslem. Ale hlavně, jak se u toho vůbec nenadřu! Dokonce jsem svým pomalým tempem předbíhal jiného plavce, který také plaval kraula a makal u toho jako já kdysi. Jediným rozdílem mezi ním a mnou bylo, že já se nedřel, já lítal. Byla to krása a já si poprvé v životě užil 1,3 km plavání kraulem. Možná to nebylo dokonalé, konec konců pořád se umím nadechovat jenom na jednou stranu, ale bylo to přesně to, co jsem hledal – radost z plavání. Bylo to tím že jsem nabral „objem“? Nemyslím si. Těch tréninků nebylo tak moc a nikdy jsem to nehrotil. Jenom jsem ladil techniku.

Ještě mě čeká dlouhá cesta a možná ještě někdy o tom napíšu, a možná si jednou zaplavu i nějaký ten delší závod. Koneckonců, dokud nás to neživý, tak je to radost. Radost, kterou nám život nabízí. A nevím jak vy, já ho před televizí rozhodně nebudu marnit. Kubovi veliké díky za to že mně postrčil správným směrem a všem ostatním jenom doporučuji www.plavmechytre.cz. I když jenom půjdete na jeden seminář a vyzkoušíte to, nebo se dáte na soukromky jako mí přátelé, vždy to bude stát za to. A pokud tě kraul vůbec nezajímá, a chceš se radši dále ochlazovat ve vodě jako já kdysi? I tak do toho choď. Nikdy nevíš, kdy se ti to plavání bude hodit.

Tak ať vám to plave!

Hafan

 
 

Ing. Marek Mikloš, Ph.D.
Slušně leze, dobře se hýbe a je borec na jádro, jako fakt.

Experienced Head Of Structural and System Diagnostics Department at Centrum výzkumu Řež s.r.o. with a demonstrated history of working in the materia research in nuclear industry. Strong engineering professional skilled in Nuclear Fuel Cycle, NDT, Power Plants operation, Nuclear Safety, and Nuclear Physics.
Currently working as Business Development Manager, responsible for irradiation services and R&D for nuclear industry.

Chytrý kraul, aneb jak jsem se naučil odpočívat v kraulu