Jak to, že když nechám při plavání ruku v klidu vpředu a nepůjdu hned do záběru, budu plavat rychleji? To nedává smysl. Častý dotaz, když chci po nových studentech, kteří už slušně plavou, ale stagnují, aby zvolnili, zklidnili, zpomalili a tím svoje plavání zrychlili. Často jsou to právě triatlonisté, kteří jsou zvyklí na velkou dřinu, zápřah a bolest v tréninku. Jsou zvyklí trénovat tvrdě, hodně tvrdě, ale jen někdy trénují chytře.

Jak se dá plavat velmi slušně i s polovinou naplavaného objemu si přečtěte v článku od triatlonisty Václava, aneb „Technika nad objemy“.

Ale zpět ke klidné vedoucí ruce. Co má společného s naší plaveckou rychlostí? A proč má být vedoucí ruka trpělivě vpředu před tělem a nejít hned do záběru? A nebude mě to brzdit a zpomalovat?

Dle mého je trpělivost a klid zásadní pro naši plaveckou rychlost. Učím plavce zklidnit, zpomalit, být precizní, důsledný, soustředěný a tím si vybudovat plaveckou rychlost. Ne fyzickou dřinou, ale mentální dřinou. Někdy to bolí víc. Ale dost bylo o mně a mých studentech, podívejte se na světovou plaveckou špičku.

4×100 m OH 2008 Peking

Půjde o mužskou štafetu 4x 100 metrů  na Olympiádě v Pekingu v roce 2008. Zajímat nás bude hlavně poslední čtvrtý úsek, kde bude na předávce skákat do vody jako první Alain Bernarde z Francie s náskokem 0,59 s na Američana Jasona Lezaka. Alain po prvních 50 metrech zvýší svůj náskok na 0,82 s a jak celý závod dopadne se podívejte ve videu.

 

Viděli jste sami, ani Alain Bernarde, zlatý medailista na 100 metrů Freestyle z těch samých olympijských her, neudržel tak velký náskok, jako bylo 0,82 s, v posledních padesáti metrech.

Toto je krásný příklad toho, jak i při neuvěřitelné rychlosti plavání a tempu záběrů je nesmírně důležité být trpělivý v začátku záběru a jak důležité je sklouznout se vodou vpřed.

No ale poslechněte si to sami. Komentář k finiši od nejpovolanějšího, zakladatele metodiky Total Immersion Terryho Laughlina, při instruktáži na jednom z plaveckých kempů.

Terryho komentář

ARVE Error: Invalid URL https://www.plavmechytre.cz/wp-content/uploads/2020/04/Terry_překlad.mp4 in mp4

Terry Laughlin říká:

„Mužská štafeta 4 x 100 m v Pekingu, kde Jason Lezak úplně neuvěřitelně předplaval Alaina Bernarda z Francie.

Na NBCOlympics.com měli chvíli zveřejněny podvodní záběry závodu.  

Pokud byste měli možnost tyto záběry pořádně sledovat, všimli byste si tohoto: 

Lezak plaval neuvěřitelně, nevím jakou rychlostí přesně. Ale bylo to výjimečně rychlé plavání. 

Jakmile zanořil ruku do vody, byla to jen nanosekunda, ale nechal ji v klidu vpředu. Nechal ruku v klidu, potom co ji zanořil do vody, před tím, než začal záběr.

A naproti tomu Bernard plácnul rukou do vody a okamžitě začal záběr vzad. 

Bernard měl  celkem 46 záběrů ve druhé padesátce.

Lezak jen 34. To je o 12 záběrů méně!

No a pak ho v posledních dvaceti pěti metrech předplaval, a vypadal, že plave úplně v klidu. 

Protože Bernard hýbal “akorát” vodou kolem sebe.

Zatímco Lezak se pohyboval skrz vodu. A tento moment je naprosto zásadní.“

Jak je možné, že Lezak měl o 12 záběrů méně než Bernard?  Přitom jsou to oba špičkoví plavci, se srovnatelnými silovými a fyzickými dispozicemi vybudovanými tvrdým a dlouhým tréninkem. Ano, i u špičkových závodních plavců jsou vidět velké rozdíly v technice plavání. To pak rozhoduje v klíčových momentech, třeba i na Olympijských hrách.

Když dva závodníci plavou se stejnou frekvencí záběrů, tak pokud jeden bude mít menší počet záběrů na bazén, bude zákonitě rychlejší. To, že vám bude stačit méně záběrů, je způsobeno mnoha faktory. Těmi zásadními ale jsou co nejmenší odpor těla ve vodě a lepší a přesnější koordinace pohybů, díky které využíváte veškerou vydanou energii pro pohyb vpřed. A jak vypilovat koordinaci pohybů k dokonalosti? Musíte zpomalit, zvolnit. Začít si pohyb uvědomovat, sledovat co dělá sebemenší pohyb jedné vaší části těla se zbytkem těla. A pak opakovat, ne slepě a do zblbnutí. Ale vědomě, pozorně, sledovat, opakovat, upravovat, vnímat a fixovat si každý pohyb tak, aby byl precizní a proveden jen s takovým úsilím, jaké je nezbytně nutné.

 

Tak si to shrňme.

Plavecká účinnost to je to, oč tu běží. Naše plavecká rychlost, resp. čas za který uplaveme bazén, je součinem počtu záběrů na bazén a tempa, v jakém děláme jednotlivé záběry. Nikdy se nejedná pouze o délku záběru nebo jen frekvenci, s jakou točíme rukama. Náš výsledný čas bude vždy součinem těchto veličin, myslete na to při každém uplavaném bazénu a hledejte vaše optimum.

    • Jak plavat rychleji se stejným úsilím jako doposud?
    • Plavat zlehka a přitom stejně rychle?
    • Plavání si užívat a přitom postupně zrychlovat?

To a mnohé další ukazuji studentům jak na jednodenních kurzech tak na individuálních lekcích.

Plavme chytře
Jakub

 

Jakub Běžel
jakub@plavmechytre.cz
Certifikovaný trenér Totální plavání, Kralupy

 

 

Zklidni a vyhraj