V těhotenství se zakazuje spousta věcí. Stačí zabrousit na internet nebo se zeptat několika doktorů a žena se dozví, co nemůže dělat, a to přesně od jakého měsíce či dokonce týdne. Jenže rady se často rozcházejí nebo si dokonce protiřečí. Jediná univerzální rada je, řídit se vlastním tělem a svými pocity a dělat přesně to, co nám dělá dobře, a to klidně až do porodu. Na pohyb v těhotenství neexistuje žádný jednotný návod, je to silně individuální. U plavání to platí dvojnásob. Část odborníků ho doporučuje jako ideální pohyb v těhotenství pro zachování kondice, protažení všech svalů a uvolnění zad. Jiní ale varují před infekcí, a tak vůbec – co kdyby se „něco“ stalo.

Autor textu: Petra Gávelová

Já se řídila vlastními pocity, a nakonec plavala až do devátého měsíce. Původně jsem to neměla v plánu, myslela jsem si, že od nějakého šestého měsíce už to nepůjde. Ale ono to šlo pořád. Plavání mě krásně uvolňovalo, užívala jsem si ochlazení organismu a nabíjelo mě energií.

K Jakubovi jsem začala pravidelně docházet již od prvního těhu-měsíce. Jednak jsem si říkala, že v těhotenství to bude možná jediný pohyb, který bude mimi-friendly, a jednak mě lákalo se konečně zbavit mé fóbie z plavání a pohnout se dál. (Petry článek o konci její fóbie z plavání) A malý junior byl ten správný impulz se konečně pustit do mnou nemilované disciplíny. Jako sportovec potřebuji pravidelný pohyb s jasným cílem. A přesně to jsem dostala.

Postupně jsem v plavání pod vedením Jakuba Běžela začala spojovat příjemné s užitečným. Pochopila jsem, že kraul nemusí být silový pohyb při bušení kilometrů, ale že lze uvolněně plavat, a i tak nasbírat úctyhodné množství bazénů. Nemusíte stále koukat na hodiny, než budete mít naplavaný svůj povinný počet bazénů, kvůli kterému jste přišli.

Ten, kdo na internet napsal těhotným ženám vzkaz, na kraula zapomeňte, nevěděl moc, o čem mluví. Při kurzu mě Jakub naučil techniku kraula v trochu jiné formě, než jsem doposud viděla u jiných nebo sama neúspěšně zkoušela.

Správnou technikou se dokáži při hodinách jednak výborně rozdýchat, a jednak uvolnit a posílit tělo zároveň, což je velkým přínosem plavání 2 v 1 a myslím, že i ideální příprava k porodu. Náplní hodin byla dýchací cvičení, splývání, další přípravná cvičení pro správnou techniku kraula, řešili jsme i ty nejmenší detaily. To vše cvičím, i když chodím plavat sama. Dostali jsme se i na styl prsa, ve kterém jsem se také konečně naučila nezadýchávat. Ten pocit po pouhé hodině strávené v bazénu, je k nezaplacení.

Celých 9 měsíců jsem si to dost užívala a už se hodně těším na to, až to po porodu doladíme do závodního tempa.

Petra ❤️

 

 

Petra Gávelová
bublikova.petra@email.cz
vášnivá cyklistka, lezkyně, skialpinistka, blázen do pohybu
a vědecký pracovník Centrum výzkumu Řež
na pozici Group leader of Research Activity Material Structures

 

Na kraul zapomeňte…? Plavání v těhotenství