Čím dál více lidí se mnou sdílí radost, kterou jim paradoxně přineslo zavření bazénů v době koronakaranténové. Voda je láká stále častěji a tak se nebojí překonávat počáteční obavy. Oslovují mě, abych jim ukázal kouzlo studené vody a naučil je s vodou splynout a nebojovat v ní.

Chci se s vámi proto podělit o tyto reakce, které mě nesmírně těší. Pro vás mohou být inspirací a impulsem, jako byly inspirací navzájem i pro lidi, kteří napsali níže. Inspirujete se navzájem a s každou další vaší reakcí je to silnější.

 

Magdaléna H. (17 °C)

Díky moc, hlavně za celé dlouhé odpoledne, všechen ten čas, klid a trpělivé vysvětlování souvislostí ještě “na souši”, vytvořil jsi tak prostor pro krásnou novou zkušenost, jak s vodou, tak s pohybem v ní. Na některých fotkách koukám, že mám problém koukat (asi v důsledku toho jak mi tekly ty brýle a svítílo sluníčko), ale vnitřní pocit byl úplně uvolněný, moc jsem si to užila a chci se naučit víc, abych se nemusela prudce vynořovat, když dojde výdech.
Omezení (zavření bazénu) mi paradoxně otevřelo cestu k novým možnostem – plavání v chladné vodě a novému způsobu pohybu, ta dynamika je nesmírně zajímavá a hlavně moc příjemná. A poděkuj Alici, díky jejímu zážitku jsem dostala potřebný impuls a skvělého průvodce 🙂
Jsem teprve na začátku vstřebávání – ze “soukromky” si odnáším hodně dílčích prvků, jak k prvnímu seznámení s metodou totálního plavání, vnímání a nácviku pohybu “na sucho”, tak i k plavání v chladné vodě. Tohle jsou první dojmy, ty hlubší si zkusím nějak sepsat a uvidíme, kam to povede. 🏊🏻‍♀️ Samozřejmě můžeš dát post na FB, kdybys tam nepsal, vůbec by se to nestalo – tak jen ať se radost z plavání šíří (a fotka se mi nejvíc líbí stejně ta společná 😉)

Anička M. (17 °C)

K něčemu se Ti přiznám …. mně ten bazén vůbec nechybí. Myslela jsem, že to nepřežiju. Ale… až to otevřou, bude psycho tam zas jít a plavat… v tom umělým prostředí.

A jak se Anička dostala k otevřené vodě, jak si ji zamilovala a jak uplavala 25 km v nejdelším říčním závodě v Evropě z Ústí nad Labem do Děčína si přečtěte v článku „Od mola ke Gastonovi“

Plavání ve swimskin se osvědčilo. Nejdříve plavání v neoprenu a pak na lehko

 

Katka K.  (17 °C)

Další koronavirové plus. Zjistila jsem, že máme za barákem pískovnu… teda, to jsem tak nějak věděla, ale přiznám se, naprosto mě nenapadlo jít si tam zaplavat. V únoru jsem si udělala radost a byla na kurzu plavání, pak byly jarní prázdniny a hory a pak už to šlo rychle a nebylo kde plavat. Před pár dny jsem zjistila, že Jakub Běžel chodí plavat na pískovnu k nám… A tak jsem Kubu poprosila, zda bych se nemohla přidat. A? Lidi, to je TAK skvělý! Tak báječný! Tak senzační pocit svobody, když je člověk na pískovně a je tam (skoro) sám. Kuba mi dal čas, abych to s touhle teplotou vody zvádla a pak jsme si kousek zaplavali. Připadala jsem si jak urvaná ze řetězu, plavala jsem ještě asi dvacet minut, než jsem naznala, že teda jako už půjdu. Takže pokud se někdo chcete naučit pořádně plavat nebo jen najít odvahu a jít plavat teď, tak Kubu a jeho projekt Plavme chytře vůbec neváhejte oslovit. Já teď budu chodit trénovat sama, ale pak si u Kuby určitě ještě nějaký kurz dopřeju. Protože já se toho kraula fakt naučím. 
Nechce se někdo přidat? 

Tedy, Kubo, ještě jednou moc děkuju.

 

Klára a Marek P. (15 °C)

Tak vida, na pískovnu to táhne čím dál více plavců.  Šel jsem si zaplavat na jezero a když jsem se vracel, tak proti mně někdo plave a podezřele hezky zasouvá ruku do vody. Žádné cákání, hezký skluz…

A hele účastníci kurzu kraul z května 2018 Klára a Marek. Jeli okolo, tak si zaplavali. I s dětmi. V klidu, bez problému, krása.

Ani to nevypadá, že venku bylo asi 14 stupňů a voda zhruba 15 °C, takže vlastně pocitově „kafe“.

Uprostřed jezera jsme se potka s obsolventy kurzu krauliu z roku 2018 Klárou a Markem Pokorných

 

Alica (13 až 17 °C)

…, která dokázala překonat strach z vody a naučila se plavat i v době zavřených bazénů. Cvičila na pískovně v dubnově studené vodě, aniž by byla skalní otužilkyní.

A fakt neskutočne ďakujem. Dnes (včera) som strčila hlavu do na prvý pohľad hnusnej zelenej studenej Vltavy, kde som nevidela nič a čakala, kedy stretnem nejakú rybu a užívala si to! Síce intenzívne dopĺňam pitný režim, ale aj to sa dá brať ako pozitívum. Ďakujem za Tvoj fantastický prístup, humor a už spomínanú prostorekosť, vďaka ktorým som úplne zabudla na to, že sa vlastne dobrovoľne topím v studenej vode. A dokonca som pri tom uvoľnená, spokojná a happy 🙂  Asi mi pri tom dýchaní pomáha aj vedomé vnímanie dychu z jógy, no strach z podvodného sveta je preč. Už viem, že to ide a pôjde.

Mrkněte na to, jak jsme si s Alicí poradili, když jsou zavřené ty bazény. A kolik se toho i v těchto podmínkách dokázala naučit.  Mně to teď obrovsky dobilo baterky. A tak místo rychlého postu vznikl článek i pro vás. Třeba vás to „nakopne“ i k jiným, než jen plaveckým výzvám.

 

Katka P.  (16,8 °C)

Díky za tip, Kubo.

Dnes to už bylo na pohodu, 16.8st.

Katka leží na pláži u pískovny. Koupe se v červených plavkách, asi je otužilá.

 

 

 

 

Jakub Běžel
jakub@plavmechytre.cz
Certifikovaný trenér Totální plavání, Kralupy

Zavření bazénů mi otevřelo cestu k novým možnostem