Uprostřed prázdnin, mě oslovilo jedno sdělení. Pro někoho obecná pravda, pro mnohé novinka. Teprve až když je to ale napsané, tak se nad tím člověk opravdu zamyslí. Možná to sedí, možná ne …

Petr Růžička na téma Tanec a boj. 

Autor: Petr RuzickaPohyb je živothttps://www.petrruzicka.com/blog/tanec-a-boj/

„Včera jsem psal o rytmu. Dneska velmi krátce, ale výstižně něco podobného. Boj je interakce dvou (možná více) osob. Musíte reagovat na chování druhého. Je to násilná interakce a násilná energie. Tanec je interakce dvou (možná více) osob. Musíte reagovat na chování druhého. Je to možná vášnivá, romantická interakce a možná vášnivá a romantická energie.
Tanec a boj mají víc společného, než se může zdát.“

Jakub Běžel přidává plavecký pohled.

U plavání je to pro hodně lidí tak nějak oboje, ale chceme to tak? Musí to tak opravdu být?

Pro většinu lidí co znám, nebo spíše co jsem znal, než prošli kurzy plavání metodikou Total Immersion (TI – metoda úplného ponoření), je plavání jako boj, boj s nádechem negativní a násilné energie. Plavání je pro ně zápas s vodou, kdo vyhraje, kdo bude mít navrch, kdo to déle vydrží, kdo koho pohltí. Ano, voda vždy vyhraje, vždy nás pohltí, vždy bude mít navrch, jde jen o čas.

Pro plavce, kteří absolvovali kurzy plavání TI a pro pár vyvolených, kteří to takto mají přirozeně, může být plavání jako tanec. Jde o splynutí s partnerem, být jedno tělo, jedna hmota.

Možná to není tak vášnivé a tak dramatické jako tanec, o to více by to mělo být plynulé, ladné, lehké a pohlcující. Jde o prolínání dvou hmot, souhru našeho těla s oporou o vodu. Formujeme a tvarujeme se navzájem, jsme propojeni a uvědomujeme si to. Když tančíte, vnímáte pouze sebe, partnera a hudbu okolo. Když budete plavat, zkuste vnímat sebe, vodu a zvuky, které ve vodě vytváříte.

Nebojujte s vodou, tančete, splyňte, užívejte si kontaktu a té přítomnosti okolo, voda je oporou, partnerkou a až se vám plavání rozjede, tak z jemného a téměř romantického spojení s vodou vznikne vášnivý a velmi intenzivní zážitek, který budete chtít stále opakovat. Pronikněte do tajů metody úplného ponoření a tančete s vodou.

Plavte hlavou, žijte tělem.
Jakub

Jakub Běžel
jakub@plavmechytre.cz
Certifikovaný trenér Totální plavání, Kralupy

Tanec, boj a plavání