O plavání v neoprenu se toho na internetu dá najít hodně, já vám přináším můj pohled na věc.

Zrychlí vás neopren?  ANO!
Zmírní se pocit chladu? ANO!

ALE JAKOU CENU ZA TO ZAPLATÍTE?

Přeci takovou, za jakou si neopren půjčíte nebo koupíte.

Dobře, ale to není vše.

Pokud jste plavec začátečník nebo i pokročilý, ale nemáte výraznější zkušenosti s metodou úplného ponoření (Total Immersion), tak výraznější změnu neucítíte a když, tak spíše pozitivní. Benefitem pro vás bude vyšší tepelný komfort, snadněji se udržíte u hladiny a díky tomu váš plavecký čas zrychlíte o 5 až více jak 10 % v závislosti na uplavané vzdálenosti a vašich schopnostech. 

Proč budete plavat v neoprenu rychleji? Zjednodušeně proto, že neopren tělo nadlehčuje (zvyšuje vztlak) zejména v místech, kde má tendenci klesat, tedy v oblasti spodní části trupu a dolních končetin. Zároveň zlepšuje naši hydrodynamiku, snižuje odpor vody – brzdící síly, který musíme při plavání překonávat. Část energie proto nemusíme vynakládat na udržení se na hladině, ale můžeme ji využít k propulzi, dopřednému pohybu.

Pro porovnání pár mých měřených úseků z roku 2016 na venkovním padesátimetrovém bazénu. Nejedná se o žádný výzkum a ta čísla jsou ze statistického hlediska bezvýznamná, ale pro dokreslení nám bohatě postačí 🙂 

Bez neoprenu S neoprenem rozdíl
1. 5:07 min /300 m (1:42/100 m) 4:48 min /300 m (1:36/100 m) 6 s /100 m (6 %)
2. 17:40 min / 1000 m

(1:46/100 m)

15:40 min / 1000 m

(1:34/100 m)

12 s / 100 m (11 %)
3. 17:20 min / 1000 m

(1:44/100 m)

15:30 min / 1000 m

(1:33/100 m)

11 s / 100 m (11 %)

Z tabulky a velmi zjednodušeného měření je dobře vidět, že neopren vás zrychlí i o více jak 10 %, jako nic. Na trati Half Ironman 1,9 km plavání, může být čas v neoprenu i o 4 a více minut rychlejší než bez neoprenu.

Pokud jste ale s metodou úplného ponoření (Total Immersion) už nějaký čas strávili, bude vše trochu jinak. Když píšu trochu, myslím tím dost jinak.
Jednoduše se stane to, že přestanete cítit vodu tělem, přenosy budou zvláštní, poloha bruslaře vám bude připadat tak nějak jiná a celé to do sebe nebude pravděpodobně ze začátku pasovat. Budete se plavání učit trochu od začátku. Ale nebojte, brzy přijdete jak na to. 🙂 

Pokud plavete bez neoprenu, většinou hlavně bojujete s tím, že vám klesají nohy a celý trup máte „do kopce“. Vodu pak hrnete před sebou a máte velký odpor, který musíte překonávat. Proto se na seminářích a individuálních lekcích zaměřujeme na vyrovnanou polohu těla a snažíme se plavat „z kopce“. Přenášíme váhu vpřed na horní část hrudníku a cítíme pak nohy odlehčené. Pokud máte nohy blízko u hladiny, nemusíte jimi tolik kopat a plavete s větší lehkostí, protože máte ve vodě menší odpor. Pokud udržíte dobrou vyrovnanou polohu ve vodě, plavete s větší lehkostí a bez zbytečné námahy. A o to nám při plavání jde především!

Neopren tuto naši snahu vlastně supluje. Trup a nohy nám nadnáší a drží nás u hladiny. Při prvních uplavaných metrech v neoprenu je nutné si na tuto vlastnost zvyknout. Je třeba se tomu přizpůsobit a najít si nový způsob, jak se ve vodě vyrovnat.

Plavání v neoprenu zároveň dobře otestuje váš dvoudobý kop. Jak se nohy dostanou k hladině mají tendenci při kopu jít až nad hladinu. Začnou cákat, vířit vodu, a to vás pak zase brzdí. Pokud se vám toto děje a mě se to na začátku plavání v neoprenu děje vždycky, je dobré se na to zaměřit. Věnovat nohám pozornost, poslouchat hluk který dělají a postupně ho eliminovat. Nezapomeňte, že u dvoudobého kopu chcete nohu v koleni ohýbat jen minimálně. Pohyb směřuje ke dnu, ať se pata s nártem nedostává nad hladinu.  

Po par bazénech se to začne zlepšovat, stejně jako s rukavicemi Fist gloves
Ale počkejte až si neopren sundáte. Nechoďte ještě domu, jděte znovu do vody. Bez neoprenu, jen v plavkách. Zažijete pocit jako kdyby vám přibylo tisíce nervových zakončení. Cítíte úplně všechno, vaše pozice jsou perfektní a pokud nejsou, přesně cítíte, proč a kde je chyba.

Hodně zajímavý zážitek.

Plavte hlavou, žijte tělem.
Jakub

 

Jakub Běžel
jakub@plavmechytre.cz
Certifikovaný trenér Totální plavání, Kralupy

Plavání v neoprenu