Byl jsem učit na kurzu Totálního plavání  s Tomášem Vojtěchovským. Po kurzu se bazén téměř vylidnil a tak jsme si společně chvilku zaplavali. Byl to, jako vždy, skvělý zážitek. Dokonce tentokrát Tomáše inspiroval k sepsání následujícího článku. Příjemné čtení přeji.
Jakub Běžel

Autor textu: Tomáš Vojtěchovský

V sobotu po kraulovém kurzu jsme s druhým trenérem Jakubem zůstali v bazénu a krátce si spolu zaplavali.

Po individuálním rozplavání jsme plavali synchronně. Synchronní plavání vnímám jako příležitost užít si plavání ještě více a kdykoliv mám příležitost, využívám jí.

Odplavali jsme spolu několik 50m úseků a ladili synchronizaci – abychom každý záběr začínali přesně spolu a abychom se celou dobu udrželi vedle sebe.

Plavali jsme na 15 záběrů na bazén za cca 48s.

Pak jsme prodloužili úseky na 100m. Potěšilo mě, že účinnost a rychlost jsme udrželi – 15 záběrů a čas 1:36 min.

Chtěli jsme trochu zrychlit a tak jsem navrhl, že budeme plavat s rychlejší frekvencí záběrů a se 16 záběry na bazén. Opravdu jsme zrychlili – čas na 100m se pohyboval kolem 1:31 min.

Aby to bylo ještě zajímavější, Jakub navrhl 14 záběrů na bazén a ještě zrychlit.

To už je ale jiná káva.

Jedna věc je zrychlit tím, že provádíme tempa rychleji, jak jsme to udělali předtím se 16 záběry. Tak to dělají v podstatě všichni – když chtějí zrychlit, začnou rychleji točit rukama.

Zde je důležité udržet účinnost, tedy počet záběrů na bazén (PZB), aby se z toho nestalo mlácení vody. Při 16 PZB se nám to dařilo dosti dobře.

Ale druhá věc je zrychlit tím, že na každé tempo doplaveme dál (tedy snížíme počet záběrů) a udržíme nebo ještě lépe zvýšíme frekvenci záběrů.

Na 14 PZB jsme 100m úseky plavali za cca 1:27 min. Super!

Na těchto konkrétních příkladech si můžeme ukázat obecné principy pro rychlejší plavání.

Plavat rychleji je dovednost

Když své plavání chcete zrychlit, nestačí dělat rychlejší tempa. Dost často je výsledek opačný – sice děláte rychlejší tempa, ale tempa jsou výrazně kratší a vy zpomalíte. Jediné, co se zrychlí, je nástup vaší únavy.

Proto doporučuji naučit se počítat, kolik záběrů potřebujete na přeplavání bazénu (PZB).

Když se rozhodnete zrychlit, máte tyto možnosti:

  1. zvýšit frekvenci záběrů a PZB zvýšit jen málo. V našem případě to bylo zvýšení z 15 na 16 záběrů.
  2. snížit PZB a udržet (a pro opravdové mistry jí dokonce zvýšit) frekvenci záběrů. Jak bylo v případě, kdy jsme plavali na 14 záběrů.

Tohle je podle mého názoru mnohem zábavnější a jistější způsob, jak plavat rychleji. Vede vás k plnému soustředění, budujete si novou dovednost a postupně se zlepšujete.

Bonusem navíc je, když se vše děje v synchronním plavání. Jak synchronní plavání vypadá, můžete vidět na videu z plaveckého kempu v Turecku.

Ať to plave!
Tomáš

 

Tomáš Vojtěchovský
tomas@totalniplavani.cz
Hlavní trenér Totální plavání

Článek převzat ze stránek Totální plavání
Rychlost jako dovednost