Přijela až z Vysokého Mýta na společnou soukromku. Plavání pro ni hodně znamená.

Proč jsi za mnou přijela, ptám se.

Pro ten pocit, že se mi poplave líp. Že nebudu tolik udřená a že to dám v pohodě, i když mi už není 20 let. A hlavně taky pro to, že všichni co si myslí, že už na to nemají v mém věku, nemají pravdu. Když se chce a snažili by se, tak na to mají!  Takže jestli myslíš, že by se inspirovali i další, tak si to klidně napiš, co jsem Ti poslala.“

Kdo to je? Mirka Novotná, 55 let. Energická žena, která dokáže inspirovat a motivovat spoustu lidí v okolí. Nejotužilejší plavkyně naší země. Medailistka českého poháru v zimním plavání, účastnice několika mistrovství světa, ale hlavně… Uplavala již třikrát Ledovou míli, přes 1600 metrů ve vodě o teplotě pod 5 °C. To zatím žádný jiný plavec v republice nedokázal.

Dali jsme si trochu delší lekci, dopoledne dvě hodinky a po obědě ještě jednu hodinovou lekci.

Zaměřili jsem se na:

🐟 POLOŽENÍ HLAVY NA VODU – to Mirce srovnalo tělo do hydrodynamické polohy a popisovala její plavání jako lehčí. A o to nám jde především.

🐟 UDRŽENÍ VEDOUCÍ RUKY PŘI NÁDECHU – udržet vedoucí ruku vpředu i při nádechu umožňuje Mirce neztrácet pěknou polohu každý nádech. Tím je plavání plynulejší a pohodlnější.

🐟 SMĚŘOVANÍ ENERGII VPŘED – Jakmile se Mirka soustředila na energické zasunutí ruky od hlavy vpřed do vody a s tím na rotaci boků, krásně ji to klouzalo vodou. Byl vidět výrazný skluz a pohoda při plavání. Jako vedlejší produkt se dostavila i vyšší rychlost plavání.

Byla to skvělá lekce. S člověkem, který si umí plavání užívat. Přistoupit k věcem pozorně, vědomě. A pořád s velkou dávkou humoru. Děkuji za důvěru a těším se na další společnou zářijovou lekci. Bylo mi ctí ukázat Ti můj pohled na plavání.

A co dělala Mirka odpoledne? Ne, nešla na kafe si odpočinout. 
Jela do Vraného nad Vltavou, oblékla se znovu do plavek a uplavala 13 km ve vodě o teplotě 13° až 17°C zpět do Braníka. Wauu!

Chtěla procvičit, co se ten den naučila.

Jak to probíhalo si můžete přečíst níže. Tak nám to Mirko prosím pověz.
Jakub Běžel

Autor textu: Mirka Novotná

Teorie v praxi

Ahoj teprve dneska mi došlo takový to sepnutí. Včera jsem už byla ve vlaku fakt tuhá. Ale došlo mi, že když jsem vlastně začala s klukama plavat, tak jsem tam chvíli nechala všechno to svoje dřívější plavání. Nic jsem neřešila. Ale když jsme se rozjeli, tak jsem začala přemýšlet. Ten Jakub přeci říkal, že když těmi boky pohnu do strany, tak mi to pojede líp a bude se mi i lépe nadechovat.

Tak jsem začala natáčet boky. Pak přeci říkal, polož hlavu více do vody. A  i spíš temeno hlavy úplně ve vodě. Když máš pravou ruku zhruba u hlavy, tak začni otáčet hlavu na nádech. Snaž se koukat na sluníčko, které máš za sebou, ať víš jak svítí. To najednou šlo samo. A zrychlilo mě to. Já doplavala Petera. No jo, ale pak mi došlo, že tu hlavu sice vytočím, ale nemám ten konec hlavy (temeno) pod vodou. Tím pádem mi brada odbíhá od krku a to je špatně. Plave se mi lehčeji než jsem zvyklá, ale dělám chyby. Tak znovu přemýšlím, jak to bylo. Hlava se otáčí tak, že brada musí zůstat skoro u krku. Podvědomě přemýšlím, jestli mi jedou boky ze strany na stranu. Jo, kolíbám se, takže to jde automaticky. Ale ten nádech. Voda je tak akorát. Tak do toho jdu znovu. Přední část hlavy pod vodou. Nádech, pohled dozadu na slunce a výdech do vody.  S tím, že se snažím vrátit bradu k tělu. Je to lepší. Akorát při rychlejší frekvenci, když musím přidat, aby mi Peter moc neujel bohužel musím nadechovat každé druhé tempo. Ale i přesto se mi daří tu hlavu dorovnat.

Je to dřina, šest kilometrů za námi. Na boky jsem se přestala soustředit, tam to nějako přešlo automaticky. Co záběr rukou, to natočení, ale ta hlava, to je oříšek. Ale když se mi povede jeden nádech ze sedmi, tak cítím, že se mi líp nadechuje. Tak si říkám, Mirko, přeci se s tím musíš umět poprat. Tak to zkouším, někdy to jde, někdy ne. Ze skupiny, co plaveme, nás opouští Martin. Je mu zima a je prokřehlý. My plaveme s Peterem dál. Slíbil, že mi bude dělat parťáka. Tak jsem mu řekla, že ať nevymýšlí, že nemůže, nebo že mu je zima. Tak zase projít všechny body soustředění. Najednou zjišťuji, že celou dobu přemýšlím, co jsem se nového s Tebou, Jakube, naučila. Plavalo se mi lehčeji, i když vím, že to ještě není ono. Ale já se cítila po 13 kilometrech úplně v pohodě a nebyla jsem udřená a udýchaná. Takže jestli to bude takhle dobrý, tak budu moct zase plavat 15 km a to v pohodě.

Měj se pěkně a zatím moc děkuji. Chtěla jsem Ti jen napsat pár těch pocitů z té relativně ne moc teplé vody 14 °C. Jak vidíš, snažím se. Sice to bude ještě chvíli trvat, než to dám dohromady, ale pocit toho, že to bude lepší a lepší mě nabijí. Děkuji za Tvoji trpělivost a snahu to nezahrát do autu, protože mi není 20 let.

Máš můj obdiv a ráda zase přijedu.
Dík.
Mirka

Mirka Novotná
Nejotužilejší plavkyně naší země.
Medailistka českého poháru v zimním plavání.
Bronzová medailistka z mistrovství světa v zimním plavání v Ruském Murmansku (500 m, voda 0 °C, vzduch 0 °C)
Uplavala již třikrát ledovou míli, přes 1600 metrů ve vodě o teplotě pod 5 °C. To zatím žádný jiný plavec v republice nedokázal.

Královna ledové vody u mě na návštěvě